Укр Рус

Дата: 17.06.2019

Подписка на новости

КУРАТОР ЗМІСТУ У СУЧАСНОМУ ІНФОРМАЦІЙНОМУ ПРОСТОРІ

Автор:
Володимир Кухаренко
Опубликовано
27.09.2015

Ми знаходимося під постійним шквалом інформації, що надходить із соціальних мереж [1]. Наприклад:

• 72 годин відео завантажується на YouTube кожну хвилину.

• 340 мільйонів твітів транслюються щодня.

• 25 мільярдів одиниць контенту створюються на Facebook кожен місяць.

• За один день 250 млн. фотографій завантажується на Facebook і 294 млрд. листів відправляється.

• У 2010 році в пошуковій системі Google було 1,2 зеттабайт цифрової інформації. Через рік обсяг зріс експоненціально до 1,8 зеттабайт. (Зеттабайт - трильйон гігабайт, тобто число 21 порядку.)

• За два роки кількість користувачів сервісу Pinterest перевищила 10 мільйонів, що робить його найбільш швидкозростаючою веб-службою, яка досягла 10 млн щомісячних унікальних відвідувачів в США.

Умови експоненціального зростання кількості інформації в мережі і поява нових технологій обумовлює необхідність вміти працювати з інформацією і використовувати її в поточній роботі.Особливо це важливо на сучасному етапі, коли проти України ведеться інформаційна війна. Пересічному громадянину України важко в соціальних мережах знаходити об’єктивну інформацію, відрізняти її від навмисне фальшивої (фейку). 

На Заході в 2008 році з'явився термін «куратор змісту», який зазвичай ототожнюють з музейними працівниками [2]. Музейні куратори не створюють контент, вони тримають руку на пульсі тенденцій, прислухаються до того, що відвідувачі обговорюють, і знаходять ресурси, які добре резонують з інтересом відвідувачів. Вони шукають артефакти, пов'язані з цією темою, і організовують виставки.В соціальній мережі куратор змісту виконує постійну аналітичну обробку інформації з мережі для користувачів (курує зміст).Будь який науковий співробітник може стати куратором змісту, якщо він після опрацювання наукової інформації свого напряму почне розміщувати її в мережі для конкретної аудиторії і буде це робити постійно. Деякі навички куратора змісту формуються при підготовці магістрів та аспірантів.

Збереження змісту (content curation) - це процес категоризації великої кількості контенту та подання її в організаційній функції для конкретної предметної області (ніші). Особливо ця робота важлива при організації масових відкритих онлайн курсів, які повинні базуватися на новітній інформації, яка ще не пройшла етап узагальнення. Саме тут важливу роль відіграє якість інформації та куратор, який робить процес обробки її прозорим і ясним. 

Можна навести і інші визначення курування змісту.

Курування змісту є однією з форм маркетингу змісту [3]. Воно включає в себе збір змісту, що має відношення до певної ніші, додану вартість у вигляді особистих думок і досвіду. Чим більше змісту в мережі, тим більше організація повинна взяти на себе роль її осмислення.

Курування змісту [4]   акт постійного виявлення, відбору та поширення кращого і найбільш відповідного онлайн-контенту різних типів та інших інтернет-ресурсів за конкретною темою, щоб відповідати потребам конкретної аудиторії.

Складові курування [2]:

• Соціальні мережі: У своїй найпростішої формі, курування змісту є обмін контентом в соціальних мережах.

• Агрегація: збір та обмін відповідним змістом. Вона звільняє окремого працівника від необхідності шукати зміст.

• Фільтрація: Відбір найбільш актуальної і цінної інформації.

• Охоплення: Перевага широкої тенденції, а не змісту.

• Колажі: Об'єднання двох або більше пов'язаних елементів контенту, щоб сформувати нове повідомлення.

• Хронологічні шкали: Організація контенту в хронологічному порядку, щоб показати еволюцію ідеї.

Курування не замінить інтернет-видань, і не замінить веб-пошуку. Куратор змісту забезпечує [5]:

• Прояснення. Уточнення і прояснення безладу є дуже цінною послугою, яку надає куратор змісту для аудиторії.

• Забезпечення цінності.

• Зміцнення довіри. Надаючи своїй аудиторії якісний контент, куратор змісту формує довіру.

• Позиціонування себе в якості лідера.

• Покращення SEO.

Важливим є питання про етику курування змісту. Репутація і довіра куратора змісту є однією з найдорожчих якостей, яка визначає майбутню кар'єру, тому важливо правильно використовувати чужий контент [6].

Курування змісту повинно включати в себе тільки ретельно відібрані частини змісту, додавання відповідних коментарів чи розуміння, або виділення окремих частин, і завжди із зазначенням творця контенту без елементів плагіату (передбачає вказівку в роботі посилання на першоджерело, автора інформації, використання реблога і ретвіта).

Курування змісту важливо для освіти і навчання [7] з наступних причин:

 1. Перевантаження інформації, яку необхідно організувати. Студента необхідно навчити вчитися, щоб знати, де шукати і що є актуальним для навчання або досягнення певної мети або завдання. Саме тому цифрова грамотність має таке велике значення. Вона забезпечує інструменти для оцінки, фільтрації і впорядкування інформації найбільш ефективними способами.

2. Зростаюче число відкритих ресурсів. Кількість відкритих можливостей для навчання швидко зростає і студентам потрібні рекомендації з вибору найбільш підходящих ресурсів для ефективного досягнення своїх цілей.

3. Світ інформації перетворюється на динамічний. Кількість і складність доступної інформації швидко зростає, старі поняття змінюються, тому важливо спрямовувати зусилля на пошук, моніторинг та оновлення, які є найбільш актуальними джерелами інформації та оснащувати молодь інструментами, для виконання таких завдань. Куратор змісту використовує ці навички та підходи для досягнення своїх цілей. Ось чому навички курування, ймовірно, стануть ключовими рисами майбутніх вчителів.

4. Підготовка студентів до реальної роботи. У той час як академічний світ від початкової школи до університетів в основному організований навколо предметів, реальний світ являє собою складну мережу ситуацій. Курування вносить у навчання елементи підготовки до реальної роботи, показуючи нові відносини між різними інформаційними елементами.

5. Курування - новий пошук. Результати пошуку стають все більш незадовільним, оскільки вони містять велику кількість «шуму», достовірність якого складно перевірити. Іншими словами, дослідники, викладачі та керівники вважають за краще звертатися до довірених кураторів з конкретних областей інформації, а не покладатися на традиційний пошук.

6. Ринок праці швидко змінюється. У США 17 мільйонів випускників коледжів займають робочі місця, які не вимагають вищої освіти. Це більше 30 відсотків випускників коледжу в США. Курування змісту пропонує практичні підходи тренування нових навичок для студентів.

7. Альтернативні системи сертифікації. Альтернативні системи сертифікації можуть продемонструвати і оцінювати навички людини без необхідності відвідувати навчальні курси, платити за навчання і нові підручники, за іспит. Вартість навчання для сертифікованих навчальних програм дуже висока, в той час як справжнє значення цих курсів на ринку праці продовжує швидко зменшується. Для організацій, що розвиваються, доцільно переходити від навчання і сертифікації до курування талантів; освітніх ресурсів; формування навичок куратора змісту.

8. Вчителі та викладачі можуть тепер курирувати свої підручники. Викладачі в даний час починають курирувати свої підручники за рахунок використання великої кількості відкритих навчальних матеріалів в Інтернеті і зростаючого числа інструментів.

9. Ринок освіти відкритий для конкурентів. Сьогодні існує велика кількість вільних і доступних цифрових інструментів, веб-сервісів і додатків для створення, пошуку, редагування та публікації курсів, навчальних посібників, довідників на будь-яку тему. Куратори змісту можуть отримати репутацію фахівця з виявлення, відбору та організації кращих відкритих ресурсів для конкретних потреб. Хтось повинен буде зібрати, організувати величезну кількість відкритих навчальних курсів та навчальних матеріалів шляхом курування шляху навчання для конкретної аудиторії і потреб.

10. Зростаючий попит на надійні керівництва з навчання та змісту навчальних програм. Пошук і вибір якісних відкритих освітніх ресурсів. Коли освітні пропозиції стають широкими, зростає необхідність знайти відповідні та надійні ресурси.

Для комерційних організацій курування змісту дозволяє [8]: поліпшити підготовку персоналу і якості керівництва, отримати нові джерела змісту.

Фірма Curata в 2012 році, обстеживши понад 400 маркетологів [9], виявила, що переважна більшість використовують курування змісту як ключовий компонент своєї стратегії маркетингу змісту. 95% респондентів заявили, що вони виконують функції куратора змісту протягом останніх шести місяців   хоча деякі робили це несвідомо, так як вони не були знайомі з цим терміном.

Ось деякі з ключових висновків дослідження:

• 56% маркетологів, які брали участь в опитуванні, повідомили, що пошук якісного контенту найбільша проблема маркетингу змісту. Маркетологи дивляться на курування змісту як спосіб пошуку цінною і актуальної інформації серед хаосу.

• Близько 85% опитаних заявили, що головною метою курування змісту була проблема лідерства. Надаючи якісний контент, бренди можуть позиціонувати себе в якості лідерів у їх просторі. Після цього встановлюються довірчі відносини з клієнтом, з'являються перспективи.

• Соціальні платформи, такі як Facebook і Twitter, це спосіб отримання новин за запитом. Люди все частіше покладаються на соціальні медіа в якості ресурсу для самої своєчасної та актуальної інформації. Соціальні медіа інструменти стають все більш популярними, допомагаючи маркетологам визначити правильні джерела і знайти відповідний зміст. Близько 79% опитаних маркетологів вказують на соціальні медіа як безумовну службу пошуку новин.

• Соціальні медіа стали засобом поширення контенту в Інтернеті і одним з ефективних каналів для маркетологів. Завдяки куруванню змісту, маркетологи можуть швидко і легко отримати інформацію в соціальній сфері.

• 65% респондентів вказують на підвищення SEO в якості однієї з основних цілей курування змісту.

Курування змісту, можливо, буде новою діяльністю вчених у галузі вищої освіти, але перед цим необхідно розглянути такі питання:

• Які навички необхідні для ефективних кураторів змісту?

• Як вони повинні готуватися до цієї діяльності?

• Як адаптувати системи управління навчанням, програмне забезпечення установи для підтримки цього напрямку?

Наведений огляд питань щодо появи у 2008 році нового виду діяльності і мережі – куратору змісту показує, що на даному етапі куратором змісту користувачі Інтернет стають самостійно. Ніякої системи підготовки кураторів змісту зараз не існує, тому актуальним є розробка програми підготовки кураторів змісту.

Проблемна лабораторія дистанційного навчання НТУ «ХПІ» розробила дистанційний курс «Куратор змісту», спроможний підготувати фахівців для роботи з великими обсягами інформації з мережі та сформувати необхідні навички куратор змісту для слухачів, які мають відповідну базову підготовку з інформаційних технологій. Проведено три сесії навчання, де навчалось понад 350 осіб, понад 65 виконали всі вимоги курсу та підготували випускні роботи (http://kvn-e-learning.blogspot.com/2014/04/blog-post_19.html, http://dl.kharkiv.edu/mod/resource/view.php?id=13495). 

Програма дистанційного курсу «Куратор змісту» складається з таких тем, на вивчення яких виділяється один тиждень:

1. Куратор змісту. Визначення.

2. Характеристика та компетенції куратора.

3. Роль куратора в електронній бібліотеці.

4. Пошук інформації у науко метричних базах

5. Персональне навчальне середовище і персональна навчальна мережа.

6. Визначення якості інформації

7. Методи роботи куратора змісту.

8. Інструменти куратора змісту.

Курс побудований з використанням конструктивістського і коннективістського підходів. У першому випадку слухачам формулюються цілі навчання і конкретний перелік завдань для їх досягнення. У другому випадку слухачам пропонується велика кількість посилань на неструктуровані матеріали, пропонується участь у формуванні мережі для їх обговорення.

Курс орієнтований на широкий загал слухачів від студентів до фахівців високого рівня. Мета курсу за таксономією Блума для різних категорій слухачів може бути різна: рівень пригадування – колекціонування посилань, обмін посиланнями, рівень усвідомлення – класифікація посилань, рівень застосування – використання матеріалів, рівень аналізування – підготовка рефератів, рівень оцінювання– підготовка рефератів, аналітичних записок, рівень створювання – підготовка аналітичних записок. 

Враховуючи новизну даного напрямку, в курсі даються існуючі в даний час характеристики та функції куратора змісту і передбачається поглибити ці показники в ході обміну думками у навчанні.

У курсі обговорюються десять навичок, якими повинен володіти куратор змісту [10]:

1. Створення смислів: здатність визначати глибокий сенс і значення об'єктів вивчення; цікавість, почуття подиву, зрозуміти щось і поділиться з іншими.

2. Абстрактне мислення: здатність переводити великі обсяги даних в абстрактні поняття і розуміти їх у ході міркувань; це інформаційна грамотність - аналіз і організація даних для розуміння.

3. Нова медіа-грамотність: здатність критично оцінювати і розвивати зміст, використовувати нові форми медіа;

4. Трансдисциплінарність: грамотність і здатність розуміти концепції з кількох дисциплін;

5. Когнітивне управління навантаженням: здатність розрізняти і фільтрувати інформацію за важливістю і розуміти можливості посилення когнітивних функцій з використанням різних інструментів і методів;

6. Соціальний інтелект: можливість підключення до інших спільнот, стимулювати реакції і бажану взаємодію;

7. Адаптивне мислення - наслідок процесу курування, етапів синтезу та оцінки;

8. Проектне мислення: здатність розвивати завдання і робочі процеси для отримання бажаного результату; базується на принципах проектування (методологія, генерація ідей, нові рішення, вдосконалення).

9. Кроскультурна компетентність: здатність працювати в різних культурних середовищах;

10. Віртуальне співробітництво: здатність продуктивно працювати в якості члена віртуальної команди.

Слухач курсу засвоює такі функції куратор змісту [11]:

• Пошукова функція. Визначає місце пошуку інформації. Добирає інструменти пошуку інформації. Виробляє пошук інформації в різних джерелах, середовищах, базах.

• Аналітична функція. Аналізує матеріал, вибирає релевантний. Перевіряє матеріал на достовірність, актуальність. Перевіряє дотримання авторських прав в цьому матеріалі. Виділяє головну думку матеріалу.

• Функція агрегації - публікації. Класифікує матеріал за певними параметрами. Розміщує матеріал у певних базах, на сайтах, платформах. Поширює матеріал в соціальних мережах.

• Творча функція. Реферує отриманий матеріал. Коментує отриманий матеріал. Доповнює вихідний матеріал своїми напрацюваннями. Створює на базі знайденого новий матеріал.

• Розвиваюча функція. Дає додаткові посилання до представленого матеріалу. Пропонує шляхи розвитку курування за даним матеріалом. Рекомендує до підключення в мережу інших людей (кураторів).

• Дослідницька функція. Досліджує роботи інших кураторів, вчених, користувачів мережі, включає їх напрацювання у свою діяльність, підключає нові вузли в свою персональну навчальну мережу. Досліджує можливості нових інструментів курування змісту і застосовує їх у роботі.

Цикл роботи куратора змісту складається з вибору мети, визначення тематики курування, пошуку та обробки інформації, виділення смислів, розповсюдження [http://www.bethkanter.org/content-curation-101/]. 

На кожному з цих етапів циклу куратор користується своїми, властивими тільки йому, методами роботи. Це можуть бути як ефективні, так і менш ефективні методи роботи. Кураторам змісту високої кваліфікації добре відомі методи обробки інформації, наприклад, конспектування, підготовка тез, рефератів, аналітичних записок, згортання інформації за допомогою графічних образів.

Куратор змісту повинен орієнтуватися у інформаційних ресурсах (у тому числі і відкритого доступу), пошукових системах загального та спеціалізованого призначення, бути обізнаним у наукометричних дослідженнях, визначати достовірність та наукову цінність інформації. 

В одне із завдань курсу входить визначення ефективних методів роботи, особливо пов'язаних з використанням хмарних технологій. Що найхарактерніше, методи роботи куратора змісту повинні базуватися на сучасних хмарних технологіях, спрямованих на роботу з великими обсягами інформації (Scoop.it, Storify, Pearltrees), умінні використовувати краудсорсинг і розвинену персональну мережу.

У курсі визначені та засвоюються з використанням тьюторіалів, розміщених на Ютьюб, базові хмарні технології, до яких віднесені:

1. Твіттер – для відбору інформації через слідкування за відомими кураторами змісту та фахівцями конкретної предметної області;

2. Paper.li– автоматизований збір інформації; 

3. RebelMouse – інформація про роботу куратора змісту з різних хмарних сервісів;

4. Scoop.it – електронна тематична газета куратора змісту;

5. DIIGO – інструмент коментування інтернет-ресурсів та розповсюдження їх у мережі;

6. Evermote – нотатник куратора змісту;

7. Symbaloo, Netvibes – агрегатори інформаційних потоків куратора змісту;

8. Pinterest – створення тематичної колекції графічних елементів.

Слухачі курсу повинні вміти створювати блоги, працювати в соціальних мережах Facebook, Linkedin, бути членами спільноти практики.

Крім того у курсі передбачається широкий вибір спеціалізованих інструментів куратора змісту для ознайомлення та використання найбільш зручних  своїй роботі.

Навчальний процес у курсі закінчується захистом випускної роботи з вибраної теми курування.

Висновки

Куратор змісту - новий вид діяльності кваліфікованих користувачів Інтернет. За оцінками, рівень професіоналізму кураторів змісту перевищує рівень розробників відкритих освітніх ресурсів. 

Для успішного проходження курсу необхідно мати навички роботи з літературою, розвинене персональне навчальне середовище і персональну мережу. 

Складними для виконання були розділи, пов’язані з пошуком інформації бібліотечних ресурсів та визначення достовірності інформації. У дистанційному курсі планується підсилити теми з пошуку інформації та методів визначення надійності інформації, які викликали найбільше труднощів у слухачів.

Навички куратора змісту потрібні практично будь-якому користувачу Інтернету при постійному зростанні кількості інформації в мережі, адже немає інформаційного перевантаження, є погані фільтри. Велике значення кваліфікація куратора змісту має для магістрів, аспірантів, науковців для забезпечення якості аналітичних досліджень. Відкритий дистанційний курс «Куратор змісту» дозволяє викладачам, які ведуть дисципліну «Інформаційні технології фахового напряму», підключатися зі своїми студентами до курсу та вивчати існуючий досвід, доповнювати його своїми наробками.

Але найбільше значення діяльність куратора змісту має в соціальних мережах. З одного боку є пересічні користувачі, які цікавляться тими чи іншими подіями у суспільстві, але не завжди коректного можуть їх інтерпретувати. З іншого – є користувачі-фахівці, які намагаються донести цікаву, коректну інформацію до інших, але вони не завжди можуть знайти один одного. Простий користувач не знає, хто такий куратор змісту і як його шукати, фахівець не завжди розуміє, що потрібно пересічному користувачу. 

Для розв’язання цієї проблеми може бути корисним курс «Куратор змісту». Пересічний користувач не зможе його пройти повністю, йому буде складно, але він дізнається, хто такий куратор змісту і як його знайти. Фахівець – отримає необхідні вміння та навички курування змісту, розуміння потреб користувачів.

Наприклад, на даному етапі реформування інститутів держави в мережі не вистачає кураторів змісту з юриспруденції, державного управління, економічного розвитку, історії та культури України, інших гуманітарних напрямів, які сприяють формуванню громадського суспільства України. Формування інституту кураторів змісту – це формування культури мережі, це перший крок до формування контент маркетингу для бізнесу.

На наступну сесію навчання у відкритому дистанційному курсі у жовтні 2015 року запрошуються фахівці, які беруть активну участь у проведенні та підготовці реформ в Україні, впливають на розвиток громадського суспільства, займають активну життєву позицію.

 Список використаних джерел

 1. PaulChaney. Contemplating a Content Curation Concept | Social Media Today Електронний ресурс ‑ Режим доступу: http://bit.ly/OphM8J, http://www.fastcompany.com/1834177/content-curators-are-new-superheros-web 
 2. David Kelly. Is Content Curation in Your Skill Set ? It Should Be.: Learning Solutions MagazineЕлектронний ресурс ‑ Режим доступу: http://bit.ly/V2ImLl
 3. Michael Cohn. Building Online Influence With Content Curation | Social Media TodayЕлектронний ресурс ‑ Режим доступу: http://socialmediatoday.com/compukol/866976/building-online-influence-content-curation
 4. Paul Chaney. Content Curation Fundamentals, Part 1 of a Series «Blogger NetworkЕлектронний ресурс ‑ Режим доступу: http://blog.utalkmarketing.com/content-strategy/content-curation-fundamentals-part-1-of-a-series/
 5. Eugene Farber. Content Curation : The Ultimate Guide Електронний ресурс ‑ Режим доступу: http://www.contentstrategyhub.com/content-curation-guide
 6. How to Curate Online Content Without Stealing - First Communication Job - Content Curation Marketin... Електронний ресурс ‑ Режим доступу: http://firstcommunicationjob.wordpress.com/2012/11/02/how-to-curate-online-content-without-stealing/
 7. Robin Good. Why Curation Will Transform Education and Learning : 10 Key ReasonsЕлектронний ресурс ‑ Режим доступу: http://www.masternewmedia.org/curation-for-education-and-learning/
 8. Beth Kanter. 7 smart techniques for content curation Електронний ресурс ‑ Режим доступу: http://www.socialbrite.org/2012/08/15/7-smart-techniques-for-content-curation/
 9. Pawan Deshpande. 4 Reasons Why Content Curation Has Gone Mainstream Електронний ресурс ‑ Режим доступу: http://www.forbes.com/sites/ciocentral/2012/06/04/4-reasons-why-content-curation-has-gone-mainstream/
 10. Nancy White. Content Curation Can Help Education System Breed Future Workskills. Електронний ресурс ‑ Режим доступу: http://d20innovation.d20blogs.org/2012/07/27/developing-future-workskills-through-content-curation/
 11. LizWilson. Why content curator is not editor. Електронний ресурс ‑ Режим доступу: http://community.paper.li/2012/03/07/why-a-content-curator-is-not-an-editor/ 
 12. Куратор змісту(електронна версія посібника) Кухаренко В. М. Куратор змісту : навч.-метод. посібник / В. М. Кухаренко, Ю. М. Главчева, О. В. Рибалко ; Харківський політехнічний ін-т, нац. техн. ун-т. – Харків : КП "Міськадрукарня", 2016. – 176 с. http://repository.kpi.kharkov.ua/bitstream/KhPI-Press/23640/3/Kukharenko_Kurator_zmistu_2016.pdf 

Володимир Кухаренко, професор НТУ «ХПІ», к.т.н., керівник Проблемної лабораторії дистанційного навчання.

КУРАТОР ЗМІСТУ У СУЧАСНОМУ ІНФОРМАЦІЙНОМУ ПРОСТОРІ
КУРАТОР ЗМІСТУ У СУЧАСНОМУ ІНФОРМАЦІЙНОМУ ПРОСТОРІ

Ми знаходимося під постійним шквалом інформації, що надходить із соціальних мереж [1]. Наприклад:

• 72 годин відео завантажується на YouTube кожну хвилину.

• 340 мільйонів твітів транслюються щодня.

• 25 мільярдів одиниць контенту створюються на Facebook кожен місяць.

• За один день 250 млн. фотографій завантажується на Facebook і 294 млрд. листів відправляється.

• У 2010 році в пошуковій системі Google було 1,2 зеттабайт цифрової інформації. Через рік обсяг зріс експоненціально до 1,8 зеттабайт. (Зеттабайт - трильйон гігабайт, тобто число 21 порядку.)

• За два роки кількість користувачів сервісу Pinterest перевищила 10 мільйонів, що робить його найбільш швидкозростаючою веб-службою, яка досягла 10 млн щомісячних унікальних відвідувачів в США.

Умови експоненціального зростання кількості інформації в мережі і поява нових технологій обумовлює необхідність вміти працювати з інформацією і використовувати її в поточній роботі.Особливо це важливо на сучасному етапі, коли проти України ведеться інформаційна війна. Пересічному громадянину України важко в соціальних мережах знаходити об’єктивну інформацію, відрізняти її від навмисне фальшивої (фейку). 

На Заході в 2008 році з'явився термін «куратор змісту», який зазвичай ототожнюють з музейними працівниками [2]. Музейні куратори не створюють контент, вони тримають руку на пульсі тенденцій, прислухаються до того, що відвідувачі обговорюють, і знаходять ресурси, які добре резонують з інтересом відвідувачів. Вони шукають артефакти, пов'язані з цією темою, і організовують виставки.В соціальній мережі куратор змісту виконує постійну аналітичну обробку інформації з мережі для користувачів (курує зміст).Будь який науковий співробітник може стати куратором змісту, якщо він після опрацювання наукової інформації свого напряму почне розміщувати її в мережі для конкретної аудиторії і буде це робити постійно. Деякі навички куратора змісту формуються при підготовці магістрів та аспірантів.

Збереження змісту (content curation) - це процес категоризації великої кількості контенту та подання її в організаційній функції для конкретної предметної області (ніші). Особливо ця робота важлива при організації масових відкритих онлайн курсів, які повинні базуватися на новітній інформації, яка ще не пройшла етап узагальнення. Саме тут важливу роль відіграє якість інформації та куратор, який робить процес обробки її прозорим і ясним. 

Можна навести і інші визначення курування змісту.

Курування змісту є однією з форм маркетингу змісту [3]. Воно включає в себе збір змісту, що має відношення до певної ніші, додану вартість у вигляді особистих думок і досвіду. Чим більше змісту в мережі, тим більше організація повинна взяти на себе роль її осмислення.

Курування змісту [4]   акт постійного виявлення, відбору та поширення кращого і найбільш відповідного онлайн-контенту різних типів та інших інтернет-ресурсів за конкретною темою, щоб відповідати потребам конкретної аудиторії.

Складові курування [2]:

• Соціальні мережі: У своїй найпростішої формі, курування змісту є обмін контентом в соціальних мережах.

• Агрегація: збір та обмін відповідним змістом. Вона звільняє окремого працівника від необхідності шукати зміст.

• Фільтрація: Відбір найбільш актуальної і цінної інформації.

• Охоплення: Перевага широкої тенденції, а не змісту.

• Колажі: Об'єднання двох або більше пов'язаних елементів контенту, щоб сформувати нове повідомлення.

• Хронологічні шкали: Організація контенту в хронологічному порядку, щоб показати еволюцію ідеї.

Курування не замінить інтернет-видань, і не замінить веб-пошуку. Куратор змісту забезпечує [5]:

• Прояснення. Уточнення і прояснення безладу є дуже цінною послугою, яку надає куратор змісту для аудиторії.

• Забезпечення цінності.

• Зміцнення довіри. Надаючи своїй аудиторії якісний контент, куратор змісту формує довіру.

• Позиціонування себе в якості лідера.

• Покращення SEO.

Важливим є питання про етику курування змісту. Репутація і довіра куратора змісту є однією з найдорожчих якостей, яка визначає майбутню кар'єру, тому важливо правильно використовувати чужий контент [6].

Курування змісту повинно включати в себе тільки ретельно відібрані частини змісту, додавання відповідних коментарів чи розуміння, або виділення окремих частин, і завжди із зазначенням творця контенту без елементів плагіату (передбачає вказівку в роботі посилання на першоджерело, автора інформації, використання реблога і ретвіта).

Курування змісту важливо для освіти і навчання [7] з наступних причин:

 1. Перевантаження інформації, яку необхідно організувати. Студента необхідно навчити вчитися, щоб знати, де шукати і що є актуальним для навчання або досягнення певної мети або завдання. Саме тому цифрова грамотність має таке велике значення. Вона забезпечує інструменти для оцінки, фільтрації і впорядкування інформації найбільш ефективними способами.

2. Зростаюче число відкритих ресурсів. Кількість відкритих можливостей для навчання швидко зростає і студентам потрібні рекомендації з вибору найбільш підходящих ресурсів для ефективного досягнення своїх цілей.

3. Світ інформації перетворюється на динамічний. Кількість і складність доступної інформації швидко зростає, старі поняття змінюються, тому важливо спрямовувати зусилля на пошук, моніторинг та оновлення, які є найбільш актуальними джерелами інформації та оснащувати молодь інструментами, для виконання таких завдань. Куратор змісту використовує ці навички та підходи для досягнення своїх цілей. Ось чому навички курування, ймовірно, стануть ключовими рисами майбутніх вчителів.

4. Підготовка студентів до реальної роботи. У той час як академічний світ від початкової школи до університетів в основному організований навколо предметів, реальний світ являє собою складну мережу ситуацій. Курування вносить у навчання елементи підготовки до реальної роботи, показуючи нові відносини між різними інформаційними елементами.

5. Курування - новий пошук. Результати пошуку стають все більш незадовільним, оскільки вони містять велику кількість «шуму», достовірність якого складно перевірити. Іншими словами, дослідники, викладачі та керівники вважають за краще звертатися до довірених кураторів з конкретних областей інформації, а не покладатися на традиційний пошук.

6. Ринок праці швидко змінюється. У США 17 мільйонів випускників коледжів займають робочі місця, які не вимагають вищої освіти. Це більше 30 відсотків випускників коледжу в США. Курування змісту пропонує практичні підходи тренування нових навичок для студентів.

7. Альтернативні системи сертифікації. Альтернативні системи сертифікації можуть продемонструвати і оцінювати навички людини без необхідності відвідувати навчальні курси, платити за навчання і нові підручники, за іспит. Вартість навчання для сертифікованих навчальних програм дуже висока, в той час як справжнє значення цих курсів на ринку праці продовжує швидко зменшується. Для організацій, що розвиваються, доцільно переходити від навчання і сертифікації до курування талантів; освітніх ресурсів; формування навичок куратора змісту.

8. Вчителі та викладачі можуть тепер курирувати свої підручники. Викладачі в даний час починають курирувати свої підручники за рахунок використання великої кількості відкритих навчальних матеріалів в Інтернеті і зростаючого числа інструментів.

9. Ринок освіти відкритий для конкурентів. Сьогодні існує велика кількість вільних і доступних цифрових інструментів, веб-сервісів і додатків для створення, пошуку, редагування та публікації курсів, навчальних посібників, довідників на будь-яку тему. Куратори змісту можуть отримати репутацію фахівця з виявлення, відбору та організації кращих відкритих ресурсів для конкретних потреб. Хтось повинен буде зібрати, організувати величезну кількість відкритих навчальних курсів та навчальних матеріалів шляхом курування шляху навчання для конкретної аудиторії і потреб.

10. Зростаючий попит на надійні керівництва з навчання та змісту навчальних програм. Пошук і вибір якісних відкритих освітніх ресурсів. Коли освітні пропозиції стають широкими, зростає необхідність знайти відповідні та надійні ресурси.

Для комерційних організацій курування змісту дозволяє [8]: поліпшити підготовку персоналу і якості керівництва, отримати нові джерела змісту.

Фірма Curata в 2012 році, обстеживши понад 400 маркетологів [9], виявила, що переважна більшість використовують курування змісту як ключовий компонент своєї стратегії маркетингу змісту. 95% респондентів заявили, що вони виконують функції куратора змісту протягом останніх шести місяців   хоча деякі робили це несвідомо, так як вони не були знайомі з цим терміном.

Ось деякі з ключових висновків дослідження:

• 56% маркетологів, які брали участь в опитуванні, повідомили, що пошук якісного контенту найбільша проблема маркетингу змісту. Маркетологи дивляться на курування змісту як спосіб пошуку цінною і актуальної інформації серед хаосу.

• Близько 85% опитаних заявили, що головною метою курування змісту була проблема лідерства. Надаючи якісний контент, бренди можуть позиціонувати себе в якості лідерів у їх просторі. Після цього встановлюються довірчі відносини з клієнтом, з'являються перспективи.

• Соціальні платформи, такі як Facebook і Twitter, це спосіб отримання новин за запитом. Люди все частіше покладаються на соціальні медіа в якості ресурсу для самої своєчасної та актуальної інформації. Соціальні медіа інструменти стають все більш популярними, допомагаючи маркетологам визначити правильні джерела і знайти відповідний зміст. Близько 79% опитаних маркетологів вказують на соціальні медіа як безумовну службу пошуку новин.

• Соціальні медіа стали засобом поширення контенту в Інтернеті і одним з ефективних каналів для маркетологів. Завдяки куруванню змісту, маркетологи можуть швидко і легко отримати інформацію в соціальній сфері.

• 65% респондентів вказують на підвищення SEO в якості однієї з основних цілей курування змісту.

Курування змісту, можливо, буде новою діяльністю вчених у галузі вищої освіти, але перед цим необхідно розглянути такі питання:

• Які навички необхідні для ефективних кураторів змісту?

• Як вони повинні готуватися до цієї діяльності?

• Як адаптувати системи управління навчанням, програмне забезпечення установи для підтримки цього напрямку?

Наведений огляд питань щодо появи у 2008 році нового виду діяльності і мережі – куратору змісту показує, що на даному етапі куратором змісту користувачі Інтернет стають самостійно. Ніякої системи підготовки кураторів змісту зараз не існує, тому актуальним є розробка програми підготовки кураторів змісту.

Проблемна лабораторія дистанційного навчання НТУ «ХПІ» розробила дистанційний курс «Куратор змісту», спроможний підготувати фахівців для роботи з великими обсягами інформації з мережі та сформувати необхідні навички куратор змісту для слухачів, які мають відповідну базову підготовку з інформаційних технологій. Проведено три сесії навчання, де навчалось понад 350 осіб, понад 65 виконали всі вимоги курсу та підготували випускні роботи (http://kvn-e-learning.blogspot.com/2014/04/blog-post_19.html, http://dl.kharkiv.edu/mod/resource/view.php?id=13495). 

Програма дистанційного курсу «Куратор змісту» складається з таких тем, на вивчення яких виділяється один тиждень:

1. Куратор змісту. Визначення.

2. Характеристика та компетенції куратора.

3. Роль куратора в електронній бібліотеці.

4. Пошук інформації у науко метричних базах

5. Персональне навчальне середовище і персональна навчальна мережа.

6. Визначення якості інформації

7. Методи роботи куратора змісту.

8. Інструменти куратора змісту.

Курс побудований з використанням конструктивістського і коннективістського підходів. У першому випадку слухачам формулюються цілі навчання і конкретний перелік завдань для їх досягнення. У другому випадку слухачам пропонується велика кількість посилань на неструктуровані матеріали, пропонується участь у формуванні мережі для їх обговорення.

Курс орієнтований на широкий загал слухачів від студентів до фахівців високого рівня. Мета курсу за таксономією Блума для різних категорій слухачів може бути різна: рівень пригадування – колекціонування посилань, обмін посиланнями, рівень усвідомлення – класифікація посилань, рівень застосування – використання матеріалів, рівень аналізування – підготовка рефератів, рівень оцінювання– підготовка рефератів, аналітичних записок, рівень створювання – підготовка аналітичних записок. 

Враховуючи новизну даного напрямку, в курсі даються існуючі в даний час характеристики та функції куратора змісту і передбачається поглибити ці показники в ході обміну думками у навчанні.

У курсі обговорюються десять навичок, якими повинен володіти куратор змісту [10]:

1. Створення смислів: здатність визначати глибокий сенс і значення об'єктів вивчення; цікавість, почуття подиву, зрозуміти щось і поділиться з іншими.

2. Абстрактне мислення: здатність переводити великі обсяги даних в абстрактні поняття і розуміти їх у ході міркувань; це інформаційна грамотність - аналіз і організація даних для розуміння.

3. Нова медіа-грамотність: здатність критично оцінювати і розвивати зміст, використовувати нові форми медіа;

4. Трансдисциплінарність: грамотність і здатність розуміти концепції з кількох дисциплін;

5. Когнітивне управління навантаженням: здатність розрізняти і фільтрувати інформацію за важливістю і розуміти можливості посилення когнітивних функцій з використанням різних інструментів і методів;

6. Соціальний інтелект: можливість підключення до інших спільнот, стимулювати реакції і бажану взаємодію;

7. Адаптивне мислення - наслідок процесу курування, етапів синтезу та оцінки;

8. Проектне мислення: здатність розвивати завдання і робочі процеси для отримання бажаного результату; базується на принципах проектування (методологія, генерація ідей, нові рішення, вдосконалення).

9. Кроскультурна компетентність: здатність працювати в різних культурних середовищах;

10. Віртуальне співробітництво: здатність продуктивно працювати в якості члена віртуальної команди.

Слухач курсу засвоює такі функції куратор змісту [11]:

• Пошукова функція. Визначає місце пошуку інформації. Добирає інструменти пошуку інформації. Виробляє пошук інформації в різних джерелах, середовищах, базах.

• Аналітична функція. Аналізує матеріал, вибирає релевантний. Перевіряє матеріал на достовірність, актуальність. Перевіряє дотримання авторських прав в цьому матеріалі. Виділяє головну думку матеріалу.

• Функція агрегації - публікації. Класифікує матеріал за певними параметрами. Розміщує матеріал у певних базах, на сайтах, платформах. Поширює матеріал в соціальних мережах.

• Творча функція. Реферує отриманий матеріал. Коментує отриманий матеріал. Доповнює вихідний матеріал своїми напрацюваннями. Створює на базі знайденого новий матеріал.

• Розвиваюча функція. Дає додаткові посилання до представленого матеріалу. Пропонує шляхи розвитку курування за даним матеріалом. Рекомендує до підключення в мережу інших людей (кураторів).

• Дослідницька функція. Досліджує роботи інших кураторів, вчених, користувачів мережі, включає їх напрацювання у свою діяльність, підключає нові вузли в свою персональну навчальну мережу. Досліджує можливості нових інструментів курування змісту і застосовує їх у роботі.

Цикл роботи куратора змісту складається з вибору мети, визначення тематики курування, пошуку та обробки інформації, виділення смислів, розповсюдження [http://www.bethkanter.org/content-curation-101/]. 

На кожному з цих етапів циклу куратор користується своїми, властивими тільки йому, методами роботи. Це можуть бути як ефективні, так і менш ефективні методи роботи. Кураторам змісту високої кваліфікації добре відомі методи обробки інформації, наприклад, конспектування, підготовка тез, рефератів, аналітичних записок, згортання інформації за допомогою графічних образів.

Куратор змісту повинен орієнтуватися у інформаційних ресурсах (у тому числі і відкритого доступу), пошукових системах загального та спеціалізованого призначення, бути обізнаним у наукометричних дослідженнях, визначати достовірність та наукову цінність інформації. 

В одне із завдань курсу входить визначення ефективних методів роботи, особливо пов'язаних з використанням хмарних технологій. Що найхарактерніше, методи роботи куратора змісту повинні базуватися на сучасних хмарних технологіях, спрямованих на роботу з великими обсягами інформації (Scoop.it, Storify, Pearltrees), умінні використовувати краудсорсинг і розвинену персональну мережу.

У курсі визначені та засвоюються з використанням тьюторіалів, розміщених на Ютьюб, базові хмарні технології, до яких віднесені:

1. Твіттер – для відбору інформації через слідкування за відомими кураторами змісту та фахівцями конкретної предметної області;

2. Paper.li– автоматизований збір інформації; 

3. RebelMouse – інформація про роботу куратора змісту з різних хмарних сервісів;

4. Scoop.it – електронна тематична газета куратора змісту;

5. DIIGO – інструмент коментування інтернет-ресурсів та розповсюдження їх у мережі;

6. Evermote – нотатник куратора змісту;

7. Symbaloo, Netvibes – агрегатори інформаційних потоків куратора змісту;

8. Pinterest – створення тематичної колекції графічних елементів.

Слухачі курсу повинні вміти створювати блоги, працювати в соціальних мережах Facebook, Linkedin, бути членами спільноти практики.

Крім того у курсі передбачається широкий вибір спеціалізованих інструментів куратора змісту для ознайомлення та використання найбільш зручних  своїй роботі.

Навчальний процес у курсі закінчується захистом випускної роботи з вибраної теми курування.

Висновки

Куратор змісту - новий вид діяльності кваліфікованих користувачів Інтернет. За оцінками, рівень професіоналізму кураторів змісту перевищує рівень розробників відкритих освітніх ресурсів. 

Для успішного проходження курсу необхідно мати навички роботи з літературою, розвинене персональне навчальне середовище і персональну мережу. 

Складними для виконання були розділи, пов’язані з пошуком інформації бібліотечних ресурсів та визначення достовірності інформації. У дистанційному курсі планується підсилити теми з пошуку інформації та методів визначення надійності інформації, які викликали найбільше труднощів у слухачів.

Навички куратора змісту потрібні практично будь-якому користувачу Інтернету при постійному зростанні кількості інформації в мережі, адже немає інформаційного перевантаження, є погані фільтри. Велике значення кваліфікація куратора змісту має для магістрів, аспірантів, науковців для забезпечення якості аналітичних досліджень. Відкритий дистанційний курс «Куратор змісту» дозволяє викладачам, які ведуть дисципліну «Інформаційні технології фахового напряму», підключатися зі своїми студентами до курсу та вивчати існуючий досвід, доповнювати його своїми наробками.

Але найбільше значення діяльність куратора змісту має в соціальних мережах. З одного боку є пересічні користувачі, які цікавляться тими чи іншими подіями у суспільстві, але не завжди коректного можуть їх інтерпретувати. З іншого – є користувачі-фахівці, які намагаються донести цікаву, коректну інформацію до інших, але вони не завжди можуть знайти один одного. Простий користувач не знає, хто такий куратор змісту і як його шукати, фахівець не завжди розуміє, що потрібно пересічному користувачу. 

Для розв’язання цієї проблеми може бути корисним курс «Куратор змісту». Пересічний користувач не зможе його пройти повністю, йому буде складно, але він дізнається, хто такий куратор змісту і як його знайти. Фахівець – отримає необхідні вміння та навички курування змісту, розуміння потреб користувачів.

Наприклад, на даному етапі реформування інститутів держави в мережі не вистачає кураторів змісту з юриспруденції, державного управління, економічного розвитку, історії та культури України, інших гуманітарних напрямів, які сприяють формуванню громадського суспільства України. Формування інституту кураторів змісту – це формування культури мережі, це перший крок до формування контент маркетингу для бізнесу.

На наступну сесію навчання у відкритому дистанційному курсі у жовтні 2015 року запрошуються фахівці, які беруть активну участь у проведенні та підготовці реформ в Україні, впливають на розвиток громадського суспільства, займають активну життєву позицію.

 Список використаних джерел

 1. PaulChaney. Contemplating a Content Curation Concept | Social Media Today Електронний ресурс ‑ Режим доступу: http://bit.ly/OphM8J, http://www.fastcompany.com/1834177/content-curators-are-new-superheros-web 
 2. David Kelly. Is Content Curation in Your Skill Set ? It Should Be.: Learning Solutions MagazineЕлектронний ресурс ‑ Режим доступу: http://bit.ly/V2ImLl
 3. Michael Cohn. Building Online Influence With Content Curation | Social Media TodayЕлектронний ресурс ‑ Режим доступу: http://socialmediatoday.com/compukol/866976/building-online-influence-content-curation
 4. Paul Chaney. Content Curation Fundamentals, Part 1 of a Series «Blogger NetworkЕлектронний ресурс ‑ Режим доступу: http://blog.utalkmarketing.com/content-strategy/content-curation-fundamentals-part-1-of-a-series/
 5. Eugene Farber. Content Curation : The Ultimate Guide Електронний ресурс ‑ Режим доступу: http://www.contentstrategyhub.com/content-curation-guide
 6. How to Curate Online Content Without Stealing - First Communication Job - Content Curation Marketin... Електронний ресурс ‑ Режим доступу: http://firstcommunicationjob.wordpress.com/2012/11/02/how-to-curate-online-content-without-stealing/
 7. Robin Good. Why Curation Will Transform Education and Learning : 10 Key ReasonsЕлектронний ресурс ‑ Режим доступу: http://www.masternewmedia.org/curation-for-education-and-learning/
 8. Beth Kanter. 7 smart techniques for content curation Електронний ресурс ‑ Режим доступу: http://www.socialbrite.org/2012/08/15/7-smart-techniques-for-content-curation/
 9. Pawan Deshpande. 4 Reasons Why Content Curation Has Gone Mainstream Електронний ресурс ‑ Режим доступу: http://www.forbes.com/sites/ciocentral/2012/06/04/4-reasons-why-content-curation-has-gone-mainstream/
 10. Nancy White. Content Curation Can Help Education System Breed Future Workskills. Електронний ресурс ‑ Режим доступу: http://d20innovation.d20blogs.org/2012/07/27/developing-future-workskills-through-content-curation/
 11. LizWilson. Why content curator is not editor. Електронний ресурс ‑ Режим доступу: http://community.paper.li/2012/03/07/why-a-content-curator-is-not-an-editor/ 
 12. Куратор змісту(електронна версія посібника) Кухаренко В. М. Куратор змісту : навч.-метод. посібник / В. М. Кухаренко, Ю. М. Главчева, О. В. Рибалко ; Харківський політехнічний ін-т, нац. техн. ун-т. – Харків : КП "Міськадрукарня", 2016. – 176 с. http://repository.kpi.kharkov.ua/bitstream/KhPI-Press/23640/3/Kukharenko_Kurator_zmistu_2016.pdf 

Володимир Кухаренко, професор НТУ «ХПІ», к.т.н., керівник Проблемної лабораторії дистанційного навчання.

27.09.2015
Володимир Кухаренко
*
Наверх
Точка зору Аналітика Блоги Форум
Kenmore White 17" Microwave Kenmore 17" Microwave
Rated 4.5/5 based on 1267 customer reviews