Укр Рус

Дата: 16.06.2019

Подписка на новости

ПЕРШИЙ З БАГАТЬОХ

Опубликовано
12.02.2019

Коли мене запитують, який підручник найкращий для вивчення англійської мови, я відповідаю, що вибір підручника залежить від низки факторів, і цей процес можна порівняти, наприклад, із вибором взуття чи одягу: усе залежить від смаку, мети, обставин, а також від віку і навіть характеру користувача. Кращий , здавалося б, підручник може за інших умов стати гіршим, а якийсь непомітний посібник виявитися кращим в іншій ситуації. Згаданий у попередньому блозі підручник Еккерслі  гарний, якщо ви не ставите перед собою амбітних цілей і коли у вас є можливість (та бажання) вчити мову у тролейбусі чи в черзі. З чотиритомником Еккерслі можна порівняти ще й виданий приблизно в той же період тритомник А.С. Хорнбі (хоча Хорнбі більш відомий як автор чудового словника для студентів Oxford Advanced Learner’s Dictionary of Current English) та двотомник радянської авторки Н.О.Бонк – викинувши, проте, із підручника Бонк деякі заідеологізовані тексти, які у більшості випадків на той час служили «паровозиками», що витягували матеріали до друку.

Сьогодні не так багато романтиків, які вчать мову заради неї самої. Хорнбі, Еккерслі та Бонк, можливо, кращі авторитети, якщо ставити саме таку мету. Але ті, хто зараз сидить за партами, на університетських лавах та в офісах опановують мову, як правило, для того, щоб скласти ДПА, ЗНО, міжнародні іспити, брати участь в міжнародних форумах та конференціях , читати фахову літературу, працювати за кордоном або спілкуватися з іноземними партнерами.  Одразу скажу, що у цьому відношенні навчальні комплекси, видані у Великобританії  та США  (і перш за все – британські ) вивищуються над іншими навчальними матеріалами, що у будь-який час видавалися в будь-яких інших країнах. Офіційно вони називаються не підручниками, а комплексами, бо концентрують у собі увесь спектр роботи над мовою, враховуючи її структуру (вимова, граматика, слова та вирази), а також тренуючи мовленнєві навички – розуміння на слух, говоріння, читання та письмо. Кожен комплекс градуйований по рівнях, які досягаються при проходженні тієї чи іншої його частини. Таких рівнів, як правило, шість – початковий (Starter), елементарний (Elementary), перший середній (Pre-Intermediate), середній (Intermediate), вищий середній (Upper- Intermediate) та просунутий (Advanced). Деякі комплекси мають ще й сьомий рівень – професійний (Proficiency), який передбачає володіння мовою, максимально наближене до рівня носія цієї мови як рідної (у таких випадках англійці жартують, що ці іноземці приїжджають до них, щоб виправляти їм помилки). Комплексів цих на сьогодні досить багато. Без усілякого пошуку я налічив їх до двох десятків – і це тільки ті, які розраховані на учнів старших класів, молодих людей та тих, хто старший за віком, бо ще є десятків півтора підручників для дошкільного, молодшого і середнього шкільного віку, про які теж свого часу поговоримо. Усі комплекси майстерно оформлені, мають бездоганну поліграфію, чудові фото, що ілюструють текстовий матеріал і тематику. Додаються до них аудіо- та (в останніх виданнях) відеоматеріали. В інтернеті є спеціальні сайти, на яких в комплексах є посилання, які роблять засвоюваний підручниковий матеріал постійно актуальним. До речі, сучасні технології дозволяють дуже швидко оновлювати і перевидавати ці комплекси, тож вони «клонуються» в середньому кожні п’ять-шість років з додаванням на обкладинках слів «друге (третє, четверте і т.д. видання» та/або слова «New». «Клонування» не означає повторення матеріалу. Почасти це – зовсім новий за змістом комплекс, який, проте, зберігає попередню структуру і будується за тими ж методичними принципами.

Розпочати розмову про новітні підручники я хочу з комплексу Headway . Ті, хто так чи інакше серйозно брався за англійську впродовж останніх 20-25 років, можуть не знати підручників типу Face2Face, Reward , Outcomes та інших , але Headway знають – або ж  чули про нього --  практично всі. Хочу з гордістю сказати, що коли я працював у гімназії ім. Тараса Шевченка у Кіровограді (тепер – Кропивницький) на початку 1990-х років, наше методичне об’єднання завдяки якимсь фантастичним зусиллям адміністрації гімназії отримало перший на всю Україну (!) комплекс Headway і почало працювати з ним. Навіть викладачі факультету іноземних мов місцевого університету просили дати їм можливість познайомитися з небаченим комплексом. Причому, то був подарунок від видавництва Oxford University Press, і єдиною умовою поставленою видавництвом, було дати аналіз позитивних моментів та можливих недоліків цього комплексу, які мали бути враховані при перевиданні. Що й було зроблено.

Headway створений командою методистів Лондонської міжнародної школи викладання іноземних мов – International House London– під керівництвом Джона та Ліз Соарз, які до цього працювали в Танзанії та Франції. Порівняно з іншими комплексами, які відбруньковувались від нього, Headway не має вузької орієнтації (тобто, спеціально не зосереджується, наприклад, на таких напрямках, як розвиток усного мовлення чи граматики, чи підготовки до бізнесової діяльності). Він «парасольково» покриває багато категорій тих, хто вивчає мову для найрізноманітніших цілей – від учнів середньої школи в старших класах до тих, хто опановує мову у пізнішому віці на курсах або самостійно.  Тематичний матеріал цікавий. Для прикладу, в шести  уроках («юнітах») New Headway Advanced (останнє, четверте видання  2015 року) містяться теми «Що робить нас людьми»,  «Англійська мова, якою розмовляють англійці» (текст на основі «Пігмаліона» Бернарда Шоу, «Благодійність, яка робить нас кращими»  (про британських мільярдерів), «Англійські таємниці» (про Артура Конан-Дойля та Гаррі Гудіні), «Сумісність і несумісність культур» (представники племені з Папуа Нової Гвінеї відвідують Великобританію), «Війна і суспільство» (вплив війни 1914-1918 років на ментальність європейців). Робота над темою «Що робить нас людьми» – як і над кожною іншою – розпочинається з «розминки»: наприклад, «Як ви почуваєтесь, коли на ваше привітання «Як справи», співрозмовник починає детально і довго розповідати про те, як йому йдеться?» (тобто акцентуються моменти психології людських стосунків). А потім у цьому уроці подаються невеликі, але лексично багаті тексти «Наш мозок», «Прямоходіння», «Довге дитинство», «Людська мова», «Музика», «Мистецтво», «Інструменти і технології», «Навчання», та інші. У обговорення текстів органічно вплітаються граматичні і лексичні вправи та письмові завдання. Аудіотексти обов’язково супроводжуються друкованою розшифровкою, що допомагає розвиткові навичок розуміння на слух.

Звичайно, більш «утилітарна» тематика, як от «Подорожі», «Визначні місця Великобританії» «Свята», «Їжа» і т.д., вивчаються на нижчих рівнях. Наводячи фрагмент  з New Headway Advanced, я хотів показати, якої висоти можна досягти, систематично працюючи над комплексом. Слід одразу застерегти, що для освоєння усіх рівнів знадобиться в середньому не менше п’яти-шести років (для проходження лише початкового рівня автори Headway рекомендують виділити близько 100 годин). Хоча це ще залежить від того, до якого рівня хоче піднятися учень/студент. За моїми спостереженнями, багато хто зупиняється на середньому (Intermediate) чи вищому середньому (Upper Intermediate) рівні. 

ПЕРШИЙ З БАГАТЬОХ
ПЕРШИЙ З БАГАТЬОХ

Коли мене запитують, який підручник найкращий для вивчення англійської мови, я відповідаю, що вибір підручника залежить від низки факторів, і цей процес можна порівняти, наприклад, із вибором взуття чи одягу: усе залежить від смаку, мети, обставин, а також від віку і навіть характеру користувача. Кращий , здавалося б, підручник може за інших умов стати гіршим, а якийсь непомітний посібник виявитися кращим в іншій ситуації. Згаданий у попередньому блозі підручник Еккерслі  гарний, якщо ви не ставите перед собою амбітних цілей і коли у вас є можливість (та бажання) вчити мову у тролейбусі чи в черзі. З чотиритомником Еккерслі можна порівняти ще й виданий приблизно в той же період тритомник А.С. Хорнбі (хоча Хорнбі більш відомий як автор чудового словника для студентів Oxford Advanced LearnerDictionary of Current English) та двотомник радянської авторки Н.О.Бонк – викинувши, проте, із підручника Бонк деякі заідеологізовані тексти, які у більшості випадків на той час служили «паровозиками», що витягували матеріали до друку.

Сьогодні не так багато романтиків, які вчать мову заради неї самої. Хорнбі, Еккерслі та Бонк, можливо, кращі авторитети, якщо ставити саме таку мету. Але ті, хто зараз сидить за партами, на університетських лавах та в офісах опановують мову, як правило, для того, щоб скласти ДПА, ЗНО, міжнародні іспити, брати участь в міжнародних форумах та конференціях , читати фахову літературу, працювати за кордоном або спілкуватися з іноземними партнерами.  Одразу скажу, що у цьому відношенні навчальні комплекси, видані у Великобританії  та США  (і перш за все – британські ) вивищуються над іншими навчальними матеріалами, що у будь-який час видавалися в будь-яких інших країнах. Офіційно вони називаються не підручниками, а комплексами, бо концентрують у собі увесь спектр роботи над мовою, враховуючи її структуру (вимова, граматика, слова та вирази), а також тренуючи мовленнєві навички – розуміння на слух, говоріння, читання та письмо. Кожен комплекс градуйований по рівнях, які досягаються при проходженні тієї чи іншої його частини. Таких рівнів, як правило, шість – початковий (Starter), елементарний (Elementary), перший середній (Pre-Intermediate), середній (Intermediate), вищий середній (Upper- Intermediate) та просунутий (Advanced). Деякі комплекси мають ще й сьомий рівень – професійний (Proficiency), який передбачає володіння мовою, максимально наближене до рівня носія цієї мови як рідної (у таких випадках англійці жартують, що ці іноземці приїжджають до них, щоб виправляти їм помилки). Комплексів цих на сьогодні досить багато. Без усілякого пошуку я налічив їх до двох десятків – і це тільки ті, які розраховані на учнів старших класів, молодих людей та тих, хто старший за віком, бо ще є десятків півтора підручників для дошкільного, молодшого і середнього шкільного віку, про які теж свого часу поговоримо. Усі комплекси майстерно оформлені, мають бездоганну поліграфію, чудові фото, що ілюструють текстовий матеріал і тематику. Додаються до них аудіо- та (в останніх виданнях) відеоматеріали. В інтернеті є спеціальні сайти, на яких в комплексах є посилання, які роблять засвоюваний підручниковий матеріал постійно актуальним. До речі, сучасні технології дозволяють дуже швидко оновлювати і перевидавати ці комплекси, тож вони «клонуються» в середньому кожні п’ять-шість років з додаванням на обкладинках слів «друге (третє, четверте і т.д. видання» та/або слова «New». «Клонування» не означає повторення матеріалу. Почасти це – зовсім новий за змістом комплекс, який, проте, зберігає попередню структуру і будується за тими ж методичними принципами.

Розпочати розмову про новітні підручники я хочу з комплексу Headway . Ті, хто так чи інакше серйозно брався за англійську впродовж останніх 20-25 років, можуть не знати підручників типу Face2Face, Reward , Outcomes та інших , але Headway знають – або ж  чули про нього --  практично всі. Хочу з гордістю сказати, що коли я працював у гімназії ім. Тараса Шевченка у Кіровограді (тепер – Кропивницький) на початку 1990-х років, наше методичне об’єднання завдяки якимсь фантастичним зусиллям адміністрації гімназії отримало перший на всю Україну (!) комплекс Headway і почало працювати з ним. Навіть викладачі факультету іноземних мов місцевого університету просили дати їм можливість познайомитися з небаченим комплексом. Причому, то був подарунок від видавництва Oxford University Press, і єдиною умовою поставленою видавництвом, було дати аналіз позитивних моментів та можливих недоліків цього комплексу, які мали бути враховані при перевиданні. Що й було зроблено.

Headway створений командою методистів Лондонської міжнародної школи викладання іноземних мов – International House London– під керівництвом Джона та Ліз Соарз, які до цього працювали в Танзанії та Франції. Порівняно з іншими комплексами, які відбруньковувались від нього, Headway не має вузької орієнтації (тобто, спеціально не зосереджується, наприклад, на таких напрямках, як розвиток усного мовлення чи граматики, чи підготовки до бізнесової діяльності). Він «парасольково» покриває багато категорій тих, хто вивчає мову для найрізноманітніших цілей – від учнів середньої школи в старших класах до тих, хто опановує мову у пізнішому віці на курсах або самостійно.  Тематичний матеріал цікавий. Для прикладу, в шести  уроках («юнітах») New Headway Advanced (останнє, четверте видання  2015 року) містяться теми «Що робить нас людьми»,  «Англійська мова, якою розмовляють англійці» (текст на основі «Пігмаліона» Бернарда Шоу, «Благодійність, яка робить нас кращими»  (про британських мільярдерів), «Англійські таємниці» (про Артура Конан-Дойля та Гаррі Гудіні), «Сумісність і несумісність культур» (представники племені з Папуа Нової Гвінеї відвідують Великобританію), «Війна і суспільство» (вплив війни 1914-1918 років на ментальність європейців). Робота над темою «Що робить нас людьми» – як і над кожною іншою – розпочинається з «розминки»: наприклад, «Як ви почуваєтесь, коли на ваше привітання «Як справи», співрозмовник починає детально і довго розповідати про те, як йому йдеться?» (тобто акцентуються моменти психології людських стосунків). А потім у цьому уроці подаються невеликі, але лексично багаті тексти «Наш мозок», «Прямоходіння», «Довге дитинство», «Людська мова», «Музика», «Мистецтво», «Інструменти і технології», «Навчання», та інші. У обговорення текстів органічно вплітаються граматичні і лексичні вправи та письмові завдання. Аудіотексти обов’язково супроводжуються друкованою розшифровкою, що допомагає розвиткові навичок розуміння на слух.

Звичайно, більш «утилітарна» тематика, як от «Подорожі», «Визначні місця Великобританії» «Свята», «Їжа» і т.д., вивчаються на нижчих рівнях. Наводячи фрагмент  з New Headway Advanced, я хотів показати, якої висоти можна досягти, систематично працюючи над комплексом. Слід одразу застерегти, що для освоєння усіх рівнів знадобиться в середньому не менше п’яти-шести років (для проходження лише початкового рівня автори Headway рекомендують виділити близько 100 годин). Хоча це ще залежить від того, до якого рівня хоче піднятися учень/студент. За моїми спостереженнями, багато хто зупиняється на середньому (Intermediate) чи вищому середньому (Upper Intermediate) рівні. 

12.02.2019
1316
*
Наверх
Точка зору Аналітика Блоги Форум
Kenmore White 17" Microwave Kenmore 17" Microwave
Rated 4.5/5 based on 1267 customer reviews